kapka kaphy.

kapka kaphy.

Jak jsem zaznamenala, je obvyklé či moderní vyjadřovat svůj vztah k aktuálním ročním obdobím. Pak jsem zaznamenala, že nejvýraznější emoce vyvolávají přechody ze zimy do jara, kdy mnozí a rádi sdílejí svůj vztah k zimě (či k přechodu). Pokud tedy čekáte tento typ sdělení, asi vás trochu zklamu, rozepíšu se spíše šířeji.

 

Faktem ale je, že chtě nechtě, zima ta tam, jaro občas chladné – zatím ne však bláznivé. Nebo ano? Točí – li se vám hlava. Je to jaro. To známe.Kromě toho, že milovníci dlouhého kouře vylezli z nor do parků a občas je to všude cítit jako ve Woodstocku, rozmohlo se očišťování ve velkém i malém. Bylinky, odvary, zelené varianty čehokoliv…v kontextu s minulou vlnou navíc o eko, bio, vege hovoří i nově ustavení odborníci, kteří snad před boomem ani ke kytce nečichli. Je toho všude plno.

Někdy je to takový boj s lenivostí, tíhou a negací či co, které si v zimě, anebo spíše na jejím konci, lebedily. Ajurvédská medicína přistupuje (zjednodušeně) ke zdraví i ročním obdobím s hlediskem tří kategorií, tzv. dóš. Jedná se o celistvý přístup, tedy plošně můžeme říci, že tato trojjedinost se rozprostírá do diagnostiky těla, lidské nátury, typu stravy, aj.

V zimě je jedna z nich – kapha (neboli stabilita) vládnoucí dóšou a na jaře, aby nepřevážila (doslova) moc, se jí snažíme vyvážit (čili zhubnout). Za vším, co zde píšu, je však výzva, abychom se na jaře nepokoušeli kaphu „shodit“. Ona je totiž docela fajn, je klidná, objímající, nemiluje změny, ale co není – nerada bojuje, ale když se naštve, stojí to opravdu za to. Element stabilizace v systému/organismu lze totiž svrhnout, neboli shodit jen tak, že se nám zhroutí celý systém.

Co nastane? Celý náš organismus jednoduše vyhoří.

Jaro je bláznivé, ale … nic neshazujme, nikoho nevyhazujme a nejlépe ani sami sebe. Máme na to – kapku kaphy ze zimy si tak ponechejme a neočistěme se do nevidoma. Upřednostněme rozradostnění z nového spíše než … vyhubení (rozuměj vyhubnutí).
Peace & Love..Luv.

 

Autor: Tea

Jogínka a autorka. Vegetariánka. Pomáhám lidem zdravě žít a cítit se ve svém těle jako doma. Ať už přes psaní na tomto blogu nebo veřejně na mých lekcích jógy. Můj příběh si přečtěte zde ~

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *