můj oheň.

můj oheň.

Otevření jógového studia jménem Súrja bylo jistě velmi obohacujícím počinem, nicméně jeho uzavření bylo neméně vědomé a bdělé. Čekala mě jiná etapa.


Od tohoto předjaří se mi ale Súrja, (díky Bohu), intenzivněji vrací. Súrja, čili Slunce, je symbolem našeho vnitřního Ohně – Agni. Agni spojuje, je nástrojem mezi tím co je nad námi a tím, co je v nás. Je to most. Očišťuje, tráví, zapaluje i spaluje. Pokud hoří.

Jenže… letošní Beltain – Noc Ohňů, a jeho světlo, mi opět připomněli, jaké to je mít agni v nerovnováze. Už ty situace znám, zažila jsem to… oč jde?

Agni v lidském těle spravuje trávení a smyslovou komunikaci – zprostředkování informací přes smysly. Jednoduše řečeno: ´když je Ti zle, co neumíš strávit?´. Agni zajišťuje v našem životě a vtazích také odvahu nutnou k překonávání problémů. Je – li v nerovnováze, člověk se vyhýbá konfrontaci, utíká. Jeho potlačení umí dokonce vyvolat v psychice stavy smutku, melancholii, depresi.

Někdy to tak je. Všichni se někdy dostaneme do situace, kdy se bojíme být sami sebou, projevit se dostatečně, a tak je náš vnitřní zápal v útlumu. Když je situace dlouhodobá, způsobujeme si něco, čemu by se dalo říci potlačování sebe sama. To může vyústit až v určitou necitlivost nebo otupení některého ze smyslů, nejčastěji chuti (k jídlu/životu) a čichu.

No a pak je tady trpělivost. Tedy netrpělivost. Mít vše co nejdříve splněno, ihned. Plus odpojení od přítomnosti. Odjíždíme někam do agrese, budoucnosti, chceme realizovat své vize nehledě na reálný čas a dění okolo nás a souvislosti. Teď.

Transformační roli ohně v našem životě tedy není třeba zpochybňovat. Rozhozené trávení jsme zažili někdy všichni, kdy přeměna složek v těle byla příliš rychlá nebo pomalá, nebo jsme něco nepřijali, není to nic příjemného. Kde je cesta?

Je – ano – v ásanách. Jakkoli často jsme my jogíni považováni za pozéry, vědomé (až terapeutické) začlenění ásanové praxe je pro náš oheň směrodatné. Neméně pak práce s dechem a vhodné užívání dechových cvičení na tu či onu disbalanci. Pak ovšem jídlo a úprava stravy. Nejsem přímý odborník, ale ano, ajurvéda je jednou z možností, jak si pomoci z nepříjemných fází výše uvedených…

Pokud si to přejete a nebo to potřebujete, přeji vám žít touhu i smíření, odvahu i trpělivost, chuť tvořit i snít,… a taky cestu, která vám v životě umožní…hořet pomalu. Díky Ti, Beltaine.

Autor: Tea

Jogínka a autorka. Vegetariánka. Pomáhám lidem zdravě žít a cítit se ve svém těle jako doma. Ať už přes psaní na tomto blogu nebo veřejně na mých lekcích jógy. Můj příběh si přečtěte zde ~

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *